Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för socialt arbete

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för socialt arbete
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 23 - 25, 411 23 Göteborg
Besöksadress: Sprängkullsgatan 25, 411 23 Göteborg

Fax: 031-786 1888
Webbplats: www.socwork.gu.se
Epost: socarb@socwork.gu.se

Prefekt: Elisabeth Olin

Gå till personallistan

Kontakta oss

Ledningsgrupp

Prefekt
Elisabeth Olin
tel:031-786 5780
e-post: Elisabeth.Olin@socwork.gu.se

Proprefekt, utbildningsansvarig
Helena Johansson
tel: 031-786 5721
e-post: Helena.Johansson@socwork.gu.se

Viceprefekt, ansvarsområde personal och forskning
Anna Dunér
tel: 031-786 5720
e-post: Anna.Duner@socwork.gu.se

Viceprefekt, ansvarsområde forskarutbildning
Anette Skårner
tel: 031 - 786 1605
e-post: Anette.Skarner@socwork.gu.se

Administrativ chef
Tomas Kyhlberg
tel: 031 - 031-786 1847
e-post: Tomas.Kyhlberg@socwork.gu.se

Studierektorer
Ylva Donning
tel: 031-786 5771
e-post: Ylva.Donning@socwork.gu.se

Monica Nordenfors
tel: 031-786 5790
e-post: Monica.Nordenfors@socwork.gu.se

Therése Wissö
tel: 031 - 786 6386
e-post: therese.wisso@socwork.gu.se

Studierektorer

Grundnivå/socionomprogrammet
Ylva Donning
tel: 031-786 5771
e-post: Ylva.Donning@socwork.gu.se

Monica Nordenfors
tel: 031-786 5790
e-post: Monica.Nordenfors@socwork.gu.se

Studierektor avancerad nivå
Therése Wissö
tel: 031 - 786 6386
e-post: therese.wisso@socwork.gu.se

Studierektor forskarutbildning
Anette Skårner
tel: 031 - 786 1605
e-post: Anette.Skarner@socwork.gu.se

Arbetsmiljöombud

Adrian Groglopo
tel: 031- 786 1885
e-post: Adrian.groglopo@socwork.gu.se

Likabehandlingsombud

Annelie de Cabo
tel: 031 -786 1580
e-post: annelie.decabo@socwork.gu.se 

Kristina Alstam
tel: 031 - 786 6388
e-post: kristina.alstam@socwork.gu.se

Senaste publikationer

Mellan röst och service - Ideella organisationer i lokala välfärdssamhällen
Staffan Johansson, Håkan Johansson, Malin Arvidson, Marie Nordfeldt
Lund, Studentlitteratur, Bok 2019
Bok

Professional voices on risk and accidents in home care – a Swedish survey study
Jörgen Lundälv, Inga Malmqvist, Charlotta Thodelius
Facilities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BUILDING REGIONAL INNOVATION CAPACITY: LINKING KNOWLEDGE-INTENSIVE INNOVATIVE ENTREPRENEURSHIP AND INNOVATION GOVERNANCE
Olof Zaring, Stefan Szücs, Maureen McKelvey
International Journal of Entrepreneurship and Small Business, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why leaders use performance information and how it influences their governance: A study of Swedish local governments’ social services and prospects for agile governance
Stefan Szücs
2019 EGPA Annual Conference Public Administration across Borders, Queen's University, Belfast, Northern Ireland, UK,11-13 September, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kan disciplinen/rörelsen Mad Studies ha relevans inom "psykisk-ohälso-området?"
Ann-Charlott Timander
Tidskrift för psykisk helsearbeid, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aktivering och socialbidrag - utveckling, praktik och resultat, i Hjort, T. (red.) Det yttersta skyddsnätet
Håkan Johansson, Katarina Hollertz
Det yttersta skyddsnätet, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Det professionella teammötet som klientskapande praktik: Att producera trovärdiga klientversioner
Johan Lindwall
Socialvetenskapligt nätverk inom alkohol- och drogforskning (Sonad), nätverksmöte i Göteborg 7–8 oktober 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 100 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Holt, Fanny Doktorand 031-786 5322 fanny.holt@socwork.gu.se
Hultman, Elin Universitetslektor 031-786 1642 elin.hultman@socwork.gu.se
Hultqvist, Sara Universitetslektor 031-786 1615 sara.hultqvist@socwork.gu.se
Håkansson, Carina Universitetslektor 031-786 1616 carina.hakansson.2@socwork.gu.se
Höjer, Ingrid Professor, Socialt arbete, forskning om barn och familj 031-786 1568 ingrid.hojer@socwork.gu.se
Höjer, Staffan Professor 031-786 1628 staffan.hojer@socwork.gu.se
Irekvist, Moa Doktorand 031-786 5734 moa.irekvist@socwork.gu.se
Jansson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5773 birgitta.jansson@socwork.gu.se
Jansson, Tobias Doktorand tobias.jansson@socwork.gu.se
Jendmyr, Viktoria Studieadministratör 031-786 1572 viktoria.jendmyr@socwork.gu.se
Johansson, Annica Universitetsadjunkt 031-786 1926 annica.johansson@socwork.gu.se
Johansson, Helena Maria Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5721 helena.johansson@socwork.gu.se
Johansson, Ing-Marie Universitetslektor 031-786 1889 ing-marie.johansson@socwork.gu.se
Johansson, Staffan Professor 031-786 1624 staffan.johansson@socwork.gu.se
Jonsson, Björn Universitetslektor 031-786 1576 bjorn.jonsson@socwork.gu.se
Kazemi, Baharan Doktorand baharan.kazemi@socwork.gu.se
Khoo, Evelyn Universitetslektor 031-786 1614 evelyn.khoo@socwork.gu.se
Khrenova, Lyudmyla Utbildningsadministratör 031-786 1900 lyudmyla.khrenova@gu.se
Kjellberg, Inger Universitetslektor 031-786 1582 inger.kjellberg@socwork.gu.se
Knutzen, Kariann Universitetsadjunkt, adjungerad kariann.knutzen@socwork.gu.se
Kronman, Jenny Doktorand 031-786 5734 jenny.kronman@gu.se
Kyhlberg, Tomas Administrativ chef, inst 031-786 1847 tomas.kyhlberg@socwork.gu.se
Lane, Linda Universitetslektor 031-786 1566 linda.lane@socwork.gu.se
Larsdotter, Bett Universitetsadjunkt 031-786 1603 bett.larsdotter@socwork.gu.se
Larsson, Monica Universitetslektor 031-786 3891 monica.larsson@socwork.gu.se
Liljegren, Andreas Universitetslektor 031-786 6372 andreas.liljegren@socwork.gu.se
Liljeholm Hansson, Susanne Universitetslektor 031-786 6385 susanne.liljeholm-hansson@socwork.gu.se
Lindberg, Marika Ekonomiadministratör 031-786 3571 marika.lindberg@socwork.gu.se
Lindberg, Marika Ekonom marika.lindberg@socwork.gu.se
Lindwall, Johan Doktorand 031-786 1886 johan.lindwall@socwork.gu.se
Lundälv, Jörgen Universitetslektor, trafikskadeforskning, rehabilitering, prevention och utsatta grupper 031-786 5795 jorgen.lundalv@socwork.gu.se
Lydahl, Doris Universitetslektor doris.lydahl@gu.se
Mac Innes, Hanna Doktorand 031-786 3614 hanna.macinnes@socwork.gu.se
Medin, Ann-Sofi Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 4150 ann-sofi.medin@socwork.gu.se
Melander, Charlotte Universitetslektor 031-786 6384 charlotte.melander@socwork.gu.se
Meyer, Jenny Kommunikatör 031-786 3567 jenny.meyer@socwork.gu.se
Murofushi, Satsuki Doktorand 031-786 1606 satsuki.murofushi@socwork.gu.se
Nikolic, Jasmina Utbildningshandläggare 031-786 5782 jasmina.nikolic@socwork.gu.se
Nord Levin, Sofia Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 5776 sofia.nord.levin@socwork.gu.se
Nordenfors, Monica Universitetslektor, Studierektor 031-786 5790 monica.nordenfors@socwork.gu.se
Olin, Elisabeth Professor, Prefekt 031-786 5780 elisabeth.olin@socwork.gu.se
Olsson, Narola Doktorand 031-786 6378 narola.olsson@socwork.gu.se
Olsson, Tina Universitetslektor 031-786 1101 tina.olsson@socwork.gu.se
Petersson, Frida Universitetslektor 031-786 6383 frida.petersson@socwork.gu.se
Petersson, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 6383 frida.petersson@socwork.gu.se
Påfs, Jessica Universitetslektor 031-786 5731 jessica.pafs@socwork.gu.se
Reskow, Gisela Universitetsadjunkt 031-786 6381 gisela.reskow@socwork.gu.se
Ryan Bengtsson, Anna Doktorand 031-786 1592 anna.ryan.bengtsson@socwork.gu.se
Ryberg, Ida Studieadministratör 031-786 1625 ida.ryberg@socwork.gu.se
Rönnmark, Lars Universitetslektor lars.ronnmark@socwork.gu.se

Visar 51 - 100 av 125

Visar 1 - 10 av 4151

2019

Mellan röst och service - Ideella organisationer i lokala välfärdssamhällen
Staffan Johansson, Håkan Johansson, Malin Arvidson, Marie Nordfeldt
Lund, Studentlitteratur, Bok 2019
Bok

Professional voices on risk and accidents in home care – a Swedish survey study
Jörgen Lundälv, Inga Malmqvist, Charlotta Thodelius
Facilities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BUILDING REGIONAL INNOVATION CAPACITY: LINKING KNOWLEDGE-INTENSIVE INNOVATIVE ENTREPRENEURSHIP AND INNOVATION GOVERNANCE
Olof Zaring, Stefan Szücs, Maureen McKelvey
International Journal of Entrepreneurship and Small Business, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why leaders use performance information and how it influences their governance: A study of Swedish local governments’ social services and prospects for agile governance
Stefan Szücs
2019 EGPA Annual Conference Public Administration across Borders, Queen's University, Belfast, Northern Ireland, UK,11-13 September, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kan disciplinen/rörelsen Mad Studies ha relevans inom "psykisk-ohälso-området?"
Ann-Charlott Timander
Tidskrift för psykisk helsearbeid, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aktivering och socialbidrag - utveckling, praktik och resultat, i Hjort, T. (red.) Det yttersta skyddsnätet
Håkan Johansson, Katarina Hollertz
Det yttersta skyddsnätet, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Det professionella teammötet som klientskapande praktik: Att producera trovärdiga klientversioner
Johan Lindwall
Socialvetenskapligt nätverk inom alkohol- och drogforskning (Sonad), nätverksmöte i Göteborg 7–8 oktober 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 4151

Sidansvarig: Jenny Meyer|Sidan uppdaterades: 2018-09-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?