Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för socialt arbete

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för socialt arbete
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 23 - 25, 411 23 Göteborg
Besöksadress: Sprängkullsgatan 25, 411 23 Göteborg

Fax: 031-786 1888
Webbplats: www.socwork.gu.se
Epost: socarb@socwork.gu.se

Prefekt: Elisabeth Olin

Gå till personallistan

Kontakta oss

Ledningsgrupp

Prefekt
Elisabeth Olin
tel:031-786 5780
e-post: Elisabeth.Olin@socwork.gu.se

Proprefekt, utbildningsansvarig
Helena Johansson
tel: 031-786 5721
e-post: Helena.Johansson@socwork.gu.se

Viceprefekt, ansvarsområde personal och forskning
Anna Dunér
tel: 031-786 5720
e-post: Anna.Duner@socwork.gu.se

Viceprefekt, ansvarsområde forskarutbildning
Anette Skårner
tel: 031 - 786 1605
e-post: Anette.Skarner@socwork.gu.se

Administrativ chef
Tomas Kyhlberg
tel: 031 - 031-786 1847
e-post: Tomas.Kyhlberg@socwork.gu.se

Studierektorer
Ylva Donning
tel: 031-786 5771
e-post: Ylva.Donning@socwork.gu.se

Monica Nordenfors
tel: 031-786 5790
e-post: Monica.Nordenfors@socwork.gu.se

Therése Wissö
tel: 031 - 786 6386
e-post: therese.wisso@socwork.gu.se

Studierektorer

Grundnivå/socionomprogrammet
Ylva Donning
tel: 031-786 5771
e-post: Ylva.Donning@socwork.gu.se

Monica Nordenfors
tel: 031-786 5790
e-post: Monica.Nordenfors@socwork.gu.se

Studierektor avancerad nivå
Therése Wissö
tel: 031 - 786 6386
e-post: therese.wisso@socwork.gu.se

Studierektor forskarutbildning
Anette Skårner
tel: 031 - 786 1605
e-post: Anette.Skarner@socwork.gu.se

Arbetsmiljöombud

Adrian Groglopo
tel: 031- 786 1885
e-post: Adrian.groglopo@socwork.gu.se

Likabehandlingsombud

Annelie de Cabo
tel: 031 -786 1580
e-post: annelie.decabo@socwork.gu.se 

Kristina Alstam
tel: 031 - 786 6388
e-post: kristina.alstam@socwork.gu.se

Senaste publikationer

Klagomålsfunktionen
Inger Kjellberg
Hanberger, Anders & Lindgren, Lena (red) (2019) Perspektiv på granskning inom offentlig sektor : Med äldreomsorgen som exempel, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Autonomy, Choice and Control for Older Users of Home Care Services: Current Developments in Swedish Eldercare
Anna Dunér, Pär Bjälkebring, Boo Johansson
Journal of social service research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Upplevda risker och problem i trafikmiljön för användare av elrullstol.
Catharina Henje, Gunilla Stenberg, Anna Carlsson, Jörgen Lundälv
Föredrag vid konferensen Transportforum 2019, Linköping, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Elrullstolsrelaterade olyckor och skador i trafikmiljön – Analys av STRADA-data. Presentation vid Transportforum 2019 den 9 januari 2019 i Linköping.
Anna Carlsson, Jörgen Lundälv
Presentation vid Transportforum 2019 den 9 januari 2019 i Linköping. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Contributions of positive youth development to intervention science
Kyle Eichas, Laura Ferrer-Wreder, Tina M. Olsson
Child and Youth Care Forum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anhörigassistans: Om personlig assistans inom familjen.
Anna Dunér, Elisabeth Olin
Forskning om personlig assistans - En antologi., Stockholm, KFO Personlig Assistans., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ett möte - tre berättelser
Åsa Borgström
Etnografisk forskning i praktiken. Reflektioner från pågående avhandlingsprojekt. , Linköping , Linköping University Electronic Press, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

Rättigheten personlig assistans - varför så svårtolkad?
Monica Larsson
Forskning om personlig assistans - en antologi , Stockholm , KFO, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Allelin, Majsa Doktorand 031-786 1592 majsa.allelin@socwork.gu.se
Alstam, Kristina Universitetslektor 031-786 6388 kristina.alstam@socwork.gu.se
Andersson, Björn Universitetslektor, ungdomar, boende, socialt fältarbete, strukturinriktat socialt arbete 031-786 1583 bjorn.andersson@socwork.gu.se
Andersson, Johanna Doktorand 031-786 1606 johanna.andersson.5@socwork.gu.se
Andersson, Lena Universitetslektor 031-786 5775 lena.andersson@socwork.gu.se
Awla, Rasool Doktorand 031-786 6380 rasool.awla@socwork.gu.se
Barron, Karin Professor emerita 031-786 1884 karin.barron@socwork.gu.se
Becevic, Zulmir Universitetslektor 031-786 5392 zulmir.becevic@socwork.gu.se
Berg, Karin Universitetslektor 031-786 3901 karin.berg.3@socwork.gu.se
Bergendahl, Tina Studievägledare 031-786 5778 tina.bergendahl@socwork.gu.se
Bergström, Lowe Doktorand lowe.bergstrom@socwork.gu.se
Berman, Rakel Doktorand rakel.berman@socwork.gu.se
Bjereld, Ylva Universitetslektor 031-786 3549 ylva.bjereld@socwork.gu.se
Bjurhult, Christofer Doktorand 031-786 3877 christofer.bjurhult@socwork.gu.se
Blom, Kristin Doktorand 031-786 1263 kristin.blom@socwork.gu.se
Borelius, Ulf Universitetslektor 031-786 1096 ulf.borelius@socwork.gu.se
Borgström, Åsa Doktorand 031-786 3877 asa.borgstrom@socwork.gu.se
Broström, Lovisa Universitetslektor lovisa.brostrom@socwork.gu.se
Brännberg, Tore Universitetslektor, Socialpsykologi, huliganism, organisation 031-786 5781 tore.brannberg@socwork.gu.se
Brännvall, Mari Universitetslektor 031-786 1282 mari.brannvall@socwork.gu.se
Bäck-Wiklund, Margareta Professor emerita 031-786 1614 margareta.back-wiklund@socwork.gu.se
Cajvert, Lilja Universitetslektor 031-786 1095 lilja.cajvert@socwork.gu.se
Carlsson, Ninni Maria Kristina Universitetslektor, könsrelaterat våld, sexuella övergrepp, bearbetning, genus, högskolepedagogik 031-786 6374 ninni.carlsson@socwork.gu.se
Daller Almander, Martina Studieadministratör 031-786 1572 martina.daller.almander@socwork.gu.se
Daneback, Kristian Professor 031-786 1891 kristian.daneback@socwork.gu.se
Davidsson, Tobias Universitetslektor 031-786 1682 tobias.davidsson@socwork.gu.se
de Cabo Y Moreda, Annelie Universitetsadjunkt 031-786 1580 annelie.decabo@socwork.gu.se
Dellgran, Peter Professor 031-786 1577 peter.dellgran@socwork.gu.se
Donning, Ylva Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 5771 ylva.donning@socwork.gu.se
Dunér, Anna Professor, Viceprefekt 031-786 5720 anna.duner@socwork.gu.se
El Malla, Hanan Universitetslektor 031-786 1591 hanan.el.malla@socwork.gu.se
Eliasson, Kristine Marie Universitetsadjunkt 031-786 6375 kristine.marie.eliasson@socwork.gu.se
Enander, Viveka Universitetslektor 031-786 6373 viveka.enander@socwork.gu.se
Eriksson, Alla Lina Ekonomiadministratör alla.lina.eriksson@socwork.gu.se
Fransson, Susanne Universitetslektor 031-786 1893 susanne.fransson@socwork.gu.se
Franzon, Ingegerd Forskarutbildningsadministratör 031-786 1900 ingegerd.franzon@socwork.gu.se
Fredriksson, Marie Ekonom 031-786 1609 marie.fredriksson@socwork.gu.se
Fryk, Lasse Universitetslektor lasse.fryk@socwork.gu.se
Gartvall, Anna Universitetsadjunkt anna.gartvall@socwork.gu.se
Gimströmer, Maria Administratör 031-786 1578 maria.gimstromer@socwork.gu.se
Groglopo, Adrian Universitetslektor 031-786 1885 adrian.groglopo@socwork.gu.se
Grundvall, Stig Universitetslektor, Biker-kulturer, ungdomar i riskzon, familjeterapi, psykosocialt arbete, forsknin... 031-786 1571 stig.grundvall@socwork.gu.se
Gullberg, Mattias Universitetsadjunkt mattias.gullberg@socwork.gu.se
Gustafsson, Björn Professor emeritus 031-786 1890 bjorn.gustafsson@socwork.gu.se
Gustafsson, Gerd Universitetslektor 031-786 5772 gerd.gustafsson@socwork.gu.se
Hall, Anna Universitetslektor 031-786 3898 anna.hall@socwork.gu.se
Hamark, Jesper Universitetslektor jesper.hamark@socwork.gu.se
Hansson, Andreas Administrativ assistent 031-786 6387 andreas.hansson@socwork.gu.se
Hassling, Tua Forskarstuderande 031-786 1612 tua.hassling@socwork.gu.se
Hedin, Ulla-Carin Professor emerita 031-786 1613

Visar 1 - 50 av 125

Visar 51 - 60 av 4054

2018

What is a family? Constructions of family and parenting after a custody transfer from birth parents to foster parents
Therese Wissö, Helena Johansson, Ingrid Höjer
Child and Family Social Work, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cripping sex education: lessons learned from a programme aimed at young people with mobility impairments
Julia Bahner
Sex Education-Sexuality Society and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Editorial "leaving care in the Nordic countries"
Veronika Paulsen, Ingrid Höjer, Anna Melke
Nordic Social Work Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samhällsvård mellan svek och tillit
Zulmir Becevic, Ingrid Höjer, Yvonne Sjöblom
Manifest - för ett socialt arbete i tiden, Studentlitteratur , Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Otryggheten och framtiden - viljan att göra skillnad
Zulmir Becevic, Magnus Dahlstedt, James Frempong
Förortsdrömmar: Ungdomar, utanförskap och viljan till inkludering / Magnus Dahlstedt (red.), Linköping, Linköping University, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ungas delaktighet i Europa
Zulmir Becevic
Konferensbidrag, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Socialpolitik är inte altruism i Norden heller
Torbjörn Hjort, Katarina Hollertz, Sara Hultqvist, Jörgen Lundälv, Tapio Salonen et al.
Dagens Samhälle, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Organizational governance of activation policy: Transparency as an organizational ideal in a Swedish welfare agency
Katarina Hollertz, Kerstin Jacobsson, Ida Seing
International Social Security Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 4054

Sidansvarig: Jenny Meyer|Sidan uppdaterades: 2018-09-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?